Jak dobrać odpowiednie meble do układu kuchni?

Współczesna kuchnia musi być funkcjonalna i maksymalnie użyteczna. Powinna wyróżniać się przy tym atrakcyjnym wyglądem i stanowić idealne uzupełnienie nowoczesnych wnętrz. Aby wszystkie te warunki były spełnione, niezbędne jest odpowiednie wyposażenie tego pomieszczenia. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dobrać meble do układu, w którym urządzona jest kuchnia. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

W jakim układzie można urządzić kuchnię?

O układzie kuchni w największym stopniu decydują kształt i wielkość pomieszczenia. W przypadku dużych przestrzeni na planie kwadratu lub prostokąta wybór zależny jest wyłącznie od decyzji inwestora. Obecnie bardzo popularne są kuchnie w kształcie litery L. Taki układ jest niezwykle funkcjonalny i praktyczny. Nie zajmuje wiele miejsca, przez co pasuje zarówno do niewielkich mieszkań, jak i przestronnych domów jednorodzinnych.

Właściciele dużych domów równie chętnie decydują się na urządzenie kuchni w kształcie litery U. Układ tego typu pozwala na umieszczenie wyposażenia po dwóch przeciwległych stronach pomieszczenia. Meble i sprzęt AGD połączone są ze sobą rzędem szafek ulokowanych na trzeciej ścianie. Zwykle jest to ściana z oknem, znajdującym się naprzeciwko wejścia do kuchni. Rozwinięciem tego układu jest kuchnia w kształcie litery G. W takim projekcie wyposażenie umiejscowione jest po wszystkich czterech stronach. Jedyną niezagospodarowaną częścią pomieszczenia jest wejście do kuchni.

Nowoczesna kuchnia może być urządzona także w układzie jedno- lub dwurzędowym. W pierwszym przypadku wszystkie elementy wyposażenia znajdują się na jednej ścianie, natomiast w drugim ustawione są równolegle do siebie. Układ dwurzędowy przypomina nieco kształt litery U, jednak w takich kuchniach nie występuje trzeci rząd szafek, łączący dwa pozostałe.

Zasady doboru mebli do konkretnego układu kuchni

Zastosowany układ kuchni nie wymusza na inwestorze doboru konkretnego rodzaju mebli. Wszystko zależy bowiem od pomysłu i osobistych preferencji osoby wyposażającej pomieszczenie do przygotowywania posiłków. Należy jednak wiedzieć, że dostępne w salonach meblowych gotowe zestawy nie zawsze pasują do wybranego kształtu kuchni. Podczas aranżacji pomieszczenia warto więc zdecydować się na zamówienie nowoczesnej kuchni na wymiar. Warszawa to miasto, w którym z oferty tej mogą skorzystać klienci firmy Eltop. Zabudowa kuchenna wykonana zgodnie z indywidualnym projektem to pewność idealnego dopasowania do wybranego układu.