Jak umeblować kuchnię o niewielkim metrażu?

Ograniczenia metrażowe i brak miejsca do realizacji własnych pomysłów aranżacyjnych to powszechny problem wśród osób urządzających kuchnie w niewielkich mieszkaniach. Stworzenie stylowego i funkcjonalnego miejsca do przygotowywania posiłków jest przez to znacznie trudniejsze. Jeśli Ty również zmagasz się z tym kłopotem i szukasz inspiracji do jego rozwiązania, sprawdź dalszą część naszego artykułu. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki, dzięki którym umeblujesz kuchnię o niewielkim metrażu.

W jaki sposób zaaranżować niewielką kuchnię?

W trakcie aranżacji kuchni o niewielkim metrażu niezbędne jest przestrzeganie kilku zasad pozwalających na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dzięki temu możliwe jest zagospodarowanie każdego m² pomieszczenia. Jeśli jest ono zamknięte, to główne wyposażenie, w tym meble i sprzęty AGD powinny znajdować się na tej samej ścianie. Alternatywą dla układu jednorzędowego jest kuchnia w kształcie litery L. Na rozwiązanie to mogą pozwolić sobie jednak wyłącznie właściciele mieszkań z kuchniami na planie kwadratu lub prostokąta.

Na wygodę korzystania z niewielkiej kuchni duży wpływ ma prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia. W przypadku ograniczonego metrażu ciekawym pomysłem jest zastosowanie szafek narożnych oraz zabudowy słupkowej. W ten sposób w jednym miejscu można umieścić kilka niezbędnych urządzeń AGD – piekarnik, kuchenkę mikrofalową. Podczas aranżacji pomieszczenia należy kierować się zasadami tzw. trójkąta roboczego. Warto zadbać o utrzymanie odpowiednich odstępów pomiędzy strefą do przechowywania, zmywania oraz przygotowywania posiłków. Choć w małej kuchni nie jest to łatwe, to trzeba zrobić wszystko, by lodówka i płyta grzewcza oraz płyta i zlewozmywak nie sąsiadowały bezpośrednio ze sobą.

Jakie meble do małej kuchni?

Najlepszym sposobem na urządzenie małej kuchni jest skorzystanie z pomocy specjalistów zajmujących się projektowaniem mebli. Warszawa to miasto, w którym swoją działalność prowadzi firma Eltop, oferująca najwyższej klasy meble na wymiar. Zamówienie zabudowy kuchennej u profesjonalisty pozwala wykorzystać każdy centymetr wolnej przestrzeni, co jest niezwykle istotne w przypadku kuchni o niewielkim metrażu. Nieustawny kształt pomieszczenia, występujące skosy, wnęki czy filary przestają być problemem. Meble na zamówienie są idealnie dopasowane nie tylko pod względem szerokości, wysokości czy głębokości, ale także wizualnym. Bogaty wybór dostępnych wzorów i kolorów daję szansę na realizację indywidualnego projektu, dopasowanego do potrzeb domowników.