Jasne czy ciemne – w jakich tonacjach powinny być utrzymane meble kuchenne?

Kolor mebli to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas wyboru zabudowy kuchennej. Barwa szafek i blatów musi pasować do stylu wykończenia pomieszczenia, a także pozostałych elementów wyposażenia. Niezmiennie ważny jest też kolor ścian oraz wygląd posadzki. Jasne czy ciemne – które meble sprawdzają się lepiej w nowoczesnych wnętrzach? Wyjaśniamy to w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Jasne meble kuchenne – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Kuchnie utrzymane w jasnych tonacjach to duży trend wśród współczesnych architektów. Wyróżnia je atrakcyjny i ponadczasowy wygląd. Jasne meble są uniwersalne, a więc pasują do praktycznie każdego stylu aranżacji wnętrz. Sprawdzają się wyśmienicie zarówno w dużych kuchniach otwartych na salon, jak i niewielkich pomieszczeniach o zamkniętej formie. W tym drugim przypadku rozjaśniają wnętrze, dzięki czemu kuchnia wydaje się przestronniejsza i optycznie powiększona. Jasne szafki to świetny wybór w przypadku słabo oświetlonych pomieszczeń, gdzie nie dociera wystarczająca ilość naturalnego światła z zewnątrz.

Zastosowanie pastelowych lub beżowych barw potęguje efekt czystości. Kuchnia prezentuje się dzięki temu bardzo schludnie i modnie. Aby utrzymać ten stan, trzeba jednak dbać o regularne czyszczenie blatów i frontów szafek. Jeśli należysz do osób, które nie lubią spędzać czasu na sprzątaniu, powinieneś zrezygnować z połyskujących mebli w białym kolorze. Zabudowy te przyciągają kurz i uwidaczniają wszelkie zabrudzenia.

Do jakich wnętrz pasują meble kuchenne w ciemnych barwach?

Przez długi czas ciemne meble stosowane były głównie w sypialniach, gabinetach i pokojach dziennych. Trend ten uległ jednak zmianie i szafki w tych barwach zaczęły być kojarzone również z nowoczesnymi kuchniami. Obecnie jest to synonim elegancji i klasy. Czarne, granatowe czy ciemnozielone fronty podkreślają reprezentacyjną funkcję kuchni. Dzięki nim pomieszczenie to przestało być wyłącznie miejscem do przygotowywania posiłków, ale stało się także przestrzenią do spędzania czasu w towarzystwie rodziny, a nierzadko też przyjmowania gości.

Dostępne m.in. w Warszawie meble kuchenne na wymiar w ciemnych odcieniach wykorzystywane są przede wszystkim w dużych pomieszczeniach, w których ograniczenia metrażowe nie stanowią żadnego problemu. To doskonały wybór do jasnych wnętrz doświetlonych naturalnym światłem. Świetnie sprawdzają się zarówno w zamkniętych kuchniach dwurzędowych lub w kształcie litery U, jak i otwartych aneksach z wyspą. Ciemne szafki, zwłaszcza błyszczące modele pozbawione uchwytów, nie są jednak najlepszym wyborem z punktu widzenia czystości. Bardzo dobrze widoczne są na nich zabrudzenia oraz odciski palców.